telefon

900 (123) 4567

Kudüs Açıklaması

İki gün önce, Amerikan Başkanı Trump; Filistin'in kaderini etkileyecek düşüncesiz ve haince bir açıklama yaparak, Kudüs'ün İsrail'in başkenti yapılmasını desteklediğini açıkladı.

Amerika, yıllardan beri israil'i Siyonizmin ideallerini paylaşıyor. Uluslararası sermaye, yine Yahudi'nin akıl dışı ve ırkçı ideallerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Filistin, yıllardan beri İsrail'in eliyle ve Batı'nın müsamahasıyla insanlık dışı katliam ve baskılara maruz kalıyor. Bütün bunların yanında, İdeolojik- milliyetçi İsrail devleti, kendi uydurduğu hikayeler ile Filistin ve Kudüs'ü tamamen kontrolü altına almaya çalışıyor. Filistinlerin topraklarını zorla ve uydurma politikalar ile gasp ediyor ve Filistin'lilerin miras haklarını bile ellerinden alıyor.

İsrail asırlık "vadedilmiş topraklar" adıyla, kendisinden başka kimsenin inanmadığı bir hayal ile Filistin ve özellikle Kudüs'ü 1940'larda İngilizlerin yardımı ve Birleşmiş Milletler'in desteği ile ele geçirdi. Şimdi BM'nin bu insanlık dışı politikaya karşı çıkması çok zor görünüyor. Yani hak ve hukuk, Batılı ülkeler için sadece kendileri için geçerli..

Kudüs, kimliğiyle, tarihiyle ve toprağıyla bir müslüman beldesidir. Müslümanların ilk kıblesi ve ikinci büyük dini merkezi Mescid'i Aksa'dır. Mescidi aksa i, bütünüyle İslami kültür ve sanatı yansıtan bir özellik taşıyor.

İsrailliler tarafından Filistin ve özellikle Kudüs'un sosyal, kültürel ve tarihi açıdan insanlık değerlerini ve toplumların yaşama hakkını elinden almasına seyirci kalmakla yetinmeyip, tamamen yol olmasına fırsat veren Amerika ve diğer batılı ülkeler, bu tarihi hatanın bedelini kendi çocuklarına anlatamayacaktır. Bundan sonra da ne Amerika, ne de Batılı ülkeler, demokrasi, hukuk, ahlak gibi değerleri söylemlerinde kullanamıyacaklardır.

İsrail, Amerika'nın desteği ile de olsa, Filistin'de müslüman kimliğini oradan kaldıramayacaktır. Müslümanlar Kudüs'ü ve Kudüs'ün baskı, ihanet ve batının hoşgörüsüyle ortaya çıkan bu acı tarihini ona sahip çıkarak muhafaza edeceklerdir.

Sosyologlar Derneği, Müslüman bir toplumun kaderini ve bir Müslüman şehrin bu şekilde güc ve politik amaçlar ile kimliğinin silinmesini en yüksek düzeyde kınamaktadır.